ניהול סיכונים – אלטרנטיבה לתשואות בחיסכון ארוך טווח

" חלומות לא מתגשמים בקסם, אלא באמצעות זעה, התמדה ועבודה קשה ”
Colin Powell

בשנים האחרונות הרגולציה בארץ (ובעולם) שינתה ללא היכר את נוף העולם הפנסיוני ואת הדרך והשיטה שבה נצא לפרישה. אין ספק שמודל הפרישה של ביסמרק שאומץ ע"י כל העולם המערבי במאה התשע עשרה, המדבר על חיים של עבודה (עד גיל נתון) ולאחר מכן חיים של רווחה (עד שנקבל צו משמיים) התאים לתקופת המהפכה התעשייתית שבה תוחלת החיים הייתה קצרה הרבה יותר ועיקר כוח העבודה היה צווארון כחול ועבד כל החיים במקום אחד. מודל זה כבר אינו רלוונטי בעולם החדש שלנו ואנו למדים מהמחקרים האחרונים שפרישה היא כבר לא אירוע אלא תהליך.

המאמר המרתק של האקטוארית הראשית Celene Lee FIA  מהחברה המובילה בעולם Barrie & Hibbert (החברה המובילה בעולם לניהול של מודלים כלכליים עבור חברות ביטוח וקרנות פנסיה בהיקף של יותר מ-25 טריליון דולר מקבוצת מודיס) מסמן את המגמות וההתפתחות באנגליה של פתרונות בניהול סיכונים. בעולם מסתמן שהנושא החשוב ביותר בניהול חסכון ארוך טווח הוא ניהול סיכונים  (הכוונה למעבר מתשומת לב מתשואה לתשומת לב לאופן ניהול השקעות, גידור סיכונים, קביעת פרופיל סיכון, בניה של הקצאת נכסים נכונה לכל לקוח, התאמת מוצרים לכל הקצאת נכסים וניהול מעגל החיים של הלקוח).

"קרנות DB באנגליה כמו המגמה בכל העולם, נמצאות בצמצום משמעותי. במחקר שנערך ע"י ארגון האקטוארים (ACA) בסוף 2009 גילו ש-87% מתוכניות DB סגורות לעמיתים חדשים ו-18% אפילו סגורות להפקדות חדשות. והסיפור עוד לא נגמר, בנוסף כיום שליש מכל המעבידים שעוד נשאר להם תוכנית כזאת, הודיעו שתוכנית הפנסיה שלהם נמצאת בבדיקה.

בשנים 2009 ו-2010 היו הרבה כותרות בעיתונים שהמחישו את הבעיה, לרבות הודעה של BP, אחת מהחברות במשקל כבד, שהם סוגרים את הקרן פנסיה של עצמם. אחרים כגון בנק ברקליס, Tate & Lyle, העיתון The Mirror, רשת הסופרמרקטים Morrisons גם כן סגרו את תוכניות הפנסיה שלהם.

ההולדה של יצרני הפיתרונות הפנסיוניים (מודלים כלכליים בתכנון פיננסי).

התחייבויות פנסיוניות צמחו בקצב מהיר יותר מאשר חזו. נוצרה בעיה בעקבות ירידה חדה בריביות של אגרות חוב, אריכות ימים ותנודתיות יתר המאזנים את הקרנות. נוצרה כאן הזדמנות ליצרני הפיתרונות להציע שיטות לנהל, להעביר או להקטין את ההתחייבויות הפנסיוניות עבור הקרנות והנאמנים שלהם. בעקבות כך השימוש ב-Liability Driven Investing – LDI הוא השימוש ב-swaps על אגרות חוב, שערי ריבית, ואינפלציה לגדר סיכוני פנסיה תפס תאוצה משמעותית בשנים האחרונות. לפי המחקר השנתי של ה- IMA   ב-2009-2010 15% מכל הנכסים של קרנות הפנסיה באנגליה היו מנוהלים במנדטים של LDI, עליה מ-12% בשנה לפני כן ו-7% ב-2007. זה מייצג כ-135 מיליארד BP בנכסים צבורים.

אך לא רק קרנות פנסיה של זכויות מנהלים את הנכסים שלהם באמצעות שיטות עבודה שבה מתאימים את מדיניות ההשקעות להתחייבויות שלהם. מתכננים פיננסים ברחבי העולם שפועלים לפי מתודה בינלאומית של Best Practice למדו שניהול סיכוני ההשקעה באמצעות התאמת אלוקאציית נכסים להתחייבויות של הלקוח, זו הדרך שחייבים לפעול לפיה.

השיטה שלהם היא להלן:

  1. איסוף מידע על כל נכסי הלקוח.
  2. מיפוי של יעדי הלקוח בחיים, למשל החלפת הבית, השכלה של ילדים וכמובן פנסיה. (אלו ההתחייבויות של הלקוח).
  3. התאמת הנכסים להתחייבויות (כל נכס להתחייבות) וקביעת יעד תשואה לכל מטרה.
  4. בניית אלוקאציה של נכסים שתואמת את הצורך בחשיפה לסיכון לפי ריבית היעד.
  5. בדיקה מול פרופיל הסיכון של הלקוח (נכונות שלו להיחשף לסיכון זה).
  6. מבחני לחץ (מה קורה במקרה מוות, אובדן כושר עבודה או התנהגות קיצון של שווקים פיננסים) ובדיקת אפשרות גידור לסיכונים אלו.פתרונות דינאמיים להקטנת סיכון (Dynamic Derisking Solutions).

השאלה שנשאלת בכל רחבי העולם היא איך מייצרים את המודלים הכלכליים שיהיו הבסיס לחשיבה אחראית ונכונה בהתאמת אלוקאציית נכסים ליעדים כלכליים שמוגדרים על ידי אנשי המקצוע בתחום הפרישה ברחבי העולם. כל אלה מצריכים יכולות של בניית מודלים פיננסים מתוחכמים עם כוח אדם בעל מיומנויות של הבנה כלכלית בניהול השקעות והתחייבויות לטווח ארוך.