האתגר של יצירת הכנסה פסיבית בפרישה – מגמות בעולם

"יצירת הכנסה פסיבית זה כמו מריצה – שום דבר לא יקרה עד שלא תתחיל לדחוף"

ביום שבו העולם החליט לעבור ממציאות של זכויות שבו על העובד לעבוד 35 שנים ברציפות ואז הקהילה שבו הוא חי (באמצעות המדינה, מקום העבודה או האיגוד המקצועי) דואגת לו להכנסה פסיבית (פנסיה) לכל ימי חייו, לעולם שבו אנו מחוייבים רק לצבור כסף לפרישה ובו אנו אמורים להמיר את הכסף ביום נתון לזרם הכנסות מובטח לכל ימנו, נולדה השאלה בכל עוצמתה בכל מקום בעולם – איך?

"פנסיה" זו המצאה יחסית חדשה, היא נולדה בסוף המאה התשע עשרה ע"י ביסמרק שרצה לייצר פיתרון לריכוזי עובדים "צוורון כחול" שהגיעו לערים שלו בסוף המהפיכה התעשייתית ועסקו בעיקר בעבודת כפיים והיו צריכים להוציא אותם לפרישה ולדאוג להם. לפני כן מי שרצה לדאוג לעצמו ולמשפחתו היה צריך לדאוג לעצמם ע"י יצירת "הכנסה פסיבית". קודם כל האתגר הגדול ביותר של כולנו זה בעצם להבין שפנסיה זה סך הכל סוג אחד של הכנסה פסיבית. זה נשמע לכם אולי קצת טריביאלי אך העולם נוסע על פסי רכבת ולכן המח האנושי שלנו עדיין לא קלט ש"פנסיה" זה בעצם רק המרת הכסף שחסכנו כל חיינו להכנסה פסיבית שבאמצעותה נוכל להבטיח לעצמנו חיים של שלווה וביטחון גם אחרי שאנו לא יכולים/רוצים לעבוד יותר.

השלב הראשון ביצירת הכנסה פסיבית – צבירת כסף (חיסכון)
יצירת הכנסה פסיבית מתחילה בראש ובראשונה בחיסכון. ההמלצה שלי תחסוך כמה שיותר ולהתחיל כמה שיותר מוקדם מכוון שבלי סכום משמעותי של כסף, שום דבר, שום שיטה, שום אסטרטגייה לא עובדת. הכח הפיננסי שלנו מתחילה בצבירת סכום בריא של כסף פטור ממס להשקעה.

איך מייצרים הכנסה פסיבית?
קודם כל מומלץ להכין תוכנית פיננסית באמצעות איש מקצוע מוסמך באופן מוכח. מרק ספיץ אמר פעם – "אם אתה נכשל בתכנון – אתה מתכנן להכשל". חלק מהיועצים בשוק יגידו לנו שהדרך לייצר הכנסה פסיבית מובטחת זה פשוט לחסוך במסגרת תוכניות פנסיה וביום נתון להמיר את הכסף בחברת ביטוח או בקרן פנסיה ל"קצבה" מובטחת לכל ימי חייך ואכן זה בהחלט פתרון אך האם זה הפתרון הנכון עבורנו. כיום בעולם מתגבשת המתודה המקובלת שבו הדרך הנכונה והטובה ביותר עבורנו לייצר הכנסה פסיבית בפרישה היא לבנות ללקוחות תזרימי מזומנים ממקורות רבים וביניהם:

  1. קצבה מחברת ביטוח. רכישת קצבה מובטחת מחברת ביטוח היא בהחלט אחד המקורות המשמעותיים של מתכננים פיננסיםצ שרוצים להפוך הון פיננסי לזרם הכנסות מובטח לכל החיים אך צריך לזכור שקצבה של חברת ביטוח מורכב לא רק מתוחלת חיים אלא גם מריבית במשק (שכרגע נמצא ברוב העולם המערבי בשפל חסר תקדים) והנדרש מהלקוח לוותר על ההון שלו באופן אל חזור. בנוסף צריך לזכור שרכישת קצבה מחברת ביטוח זה החלפת סיכון של אריכות ימים בסיכון פיננסי (הקצבה זה חלק מהתחייבויות של חברת הביטוח כלפי הצרכן ובמקרה של קריסת חברת הביטוח הלקוח הוא חלק מהזכאים מהפירוק). מתכננים פיננסים ברחבי העולם שרוכשים קצבה מחברת ביטוח מחלקים את הקצבה בין שתיים או שלושה יצרנים (פיזור הסיכון – מה הסיכוי של כולם יפשטו רגל).
  2. קצבה מקרן פנסיה. העברת הכסף לקרן פסניה ומשיכת קצבה מהקרן זו בהחלט אחד האפשרויות. היתרון המרכזי של קרן הפנסיה הוא העלות הנמוכה המתבטאת הן בדמי הניהול הנמוכים והן בעלות הביטוחים והערבות ההדדית של בעלי הקרן, החיסרון של הקרן זה המבחן האקטוארי שלה, מי החברים האחרים, האם קיים שוויון אמיתי בין חברי הקרן והשליטה על מדיניות ההשקעות של הקרן. 
  3. משיכה מעצמך. או בשמה המקובלת Income Drawdown – שהיא אסטרטגייה מאוד מקובלת בעולם. בשיטה זו המשקיע ממשיך להשקיע את כספו באופן עצמאי לבד או בעזרת איש מקצוע ומושך ממנו כ 5% בשנה. ההנחה היא שהנכס צריך להשיג תשואה של 5% בממוצע במשך שנות חייו של המשקיע וכך נכס הבסיס יהיה בר קיימה (sustainable) ויעניק הכנסה קבועה לפורש.
  4. רכישת נדל"ן מניב – באופן מסורתי זו אחד האסטרטגיות המקובלות והנפוצות לאבטחת הכנסה פסיבית בפרישה, במקרה זו על המשקיע לצבור נכסים מניבים שיעניקו תחושת  של ביטחון והעצמה. יתרון עצום של האסטרטגייה הוא שעם מותו של בעל הנכס, הדירה תישאר בבעלות המשפחה.
  5. קרנות הכנסה – ברחבי העולם בעקבות הצורך ההולך וגובר נולדו קרנות השקעה שהמטרה היחידה שלהם זו יצירת הכנסה למשקיעים שלה. הקרן בונה אסטרטגייה של השקעות בנכסים מניבים שמאפשרים ללקוחות פיזור של נכסים, פיזור גיאוגרפי ואפילו פיזור סקטוריאלי וקובע בתקנון שלה שהיא מחלקת את הרווחים מידי חודש/רבעון למשקיעים שלה. מדיניות זו מהווה חלופה אמיתית ותחרות לקצבאות מכוון שהיא מחלקת הכנסה חודשית קבועה והיתרון שלה זה במקרה של מות בעל הקרן הקרן תשאר בבעלות המלאה של המשפחה.
  6. השקעה בעסק – זו חלופה ליגיטימית אך בעייתי למי שלא היה חלק מעסק במהלך הקריירה שלהם. השקעה ישירה בעסק מניב יכול לתת ביטחון של הכנסה טובה למשקיע ולהבטיח לו ביטחון לטווח ארוך.
  7. הלוואות PMP. – בעולם וגם בארץ קמים ארגונים שמהוים תחרות לבנקים ומתווכים ישירות הלוואות בין מלווה ולווה. עד היום תחום זה היה שייך לבנקים בלבד, הם היו מגייסים מהציבור כסף (באמצעות פיקדון בריבית נמוכה) ומוכרים אותו חזרה לצרכן (באמצעות אשראי) בריבית גבוהה. ההנחה שעם ההלוואה טובה ניתן לקבל תשואה טובה יותר כאשר מלוים את הקשר באופן יותר ישיר, חברות אילו מציעים לציבור ריבית של 6% ויותר.  


אילו רק כמה מהדוגמאות (אולי עיקריות) של יצירת הכנסה פסיבית ואני בטוח שאנשי המקצוע היצירתיים של מחר שישקיעו מחשבה ומיקוד בנושא חשוב זה ימציאו עוד רעיונות שגם הם בר קיימה ליצירת הכנסה בפרישה.

אנשי המקצוע של מחר לא יבחרו בשיטה אחד בלבד של משיכת הכנסה במטרה להבטיח לפורשים רמת חיים בסבירות הגבוהה ביותר בפרישה. אנשי המקצוע הטובים יבנו עבור הלקוחות שלהם אסטרטגייה שכוללת יצירת הכנסה ממקורות רבים ככל שניתן וכך הם יבטיחו ללקוחות שלהם גם הכנסה בר קיימה וגם העברת נכסים לדורות הבאים באופן המקסימאלי ביותר.